14 Kas, 2019

Mavi Işık ve Dijital Göz yorgunluğu

Televizyon, bilgisayar, akıllı telefon tablet veya led aydınlatmalardan yayılan ve hayatımızda sürekli artarak karşılaştığımız Mavi ışığın zararlarından korunmak ve daha berrak bir konforlu bakış için üretilmiş bir camdır. Farklı firmalar tarafından değişik isimlerle piyasaya sunulmuştur. Fakat hepsinde ana düşünce mavi ışığın zararlarına karşı korunmak amaçlıdır. Burada dikkat edilmesi gereken mavi ışığın etkisinden en yüksek oranda korunmaktır.

Ayrıca görülen renklerde deforme olmadan görmek özellikle önemlidir.

Mavi ışığın zararlarından birkaçı nedir ?

Mavi Işığa uzun süreli maruz kaldıktan kısa süre sonra Göz kuruması, Göz yorgunluğu, Uyku hali, Görsel kontrast ve baş ağrıları oluşmaktadır. Mavi ışık uzun vade de göz hastalığı riskini arttırmakla kalmayıp makula dejenerasyonuna (Sarı nokta hastalığı) sebep olabilir ve retinada rahatsızlık riski oluşur.

Mavi ışığa maruz kalan kişilerde sadece göz hastalığı riski değil genel sağlık sorunlarının kaynağı olması da ayrıca bir risk olarak ilişkilendirilmektedir. Çözüm mavi ışık kontrollü camlardır. Bu camların avantajları berrak bir gözlük camı olması, estetik olarak da konforlu bir görüş sağlamasıdır.

Lipofusinin (yaşlanma belirtileri ve serbest radikaller) artmasına neden olmakta ve melatonini baskılamaktadır. Azalan melatonin seviyesi doğal uyku döngüsünün bozulmasına neden olur; kardiyolojik, metabolik sorunlar ve bağışıklık sisteminde bozukluğa kadar pek çok risklerinin artmasıyla bağlantısı bulunmaktadır.  

Mavi ışığı kesen cam neden en ideal çözümdür ?

Mavi ışık camı berrak bir gözlük camıdır. Camın berraklığı tüm ışık koşulları altında rahat görüş sunarken aynı zamanda görüş keskinliğini de korumaktadır.

Sadece gerekli ölçüde mavi ışık yüzdesini engelleyerek görüş kalitesini olumsuz şekilde etkilemeden sağlığınızı korur. Zararlı UV A ve UV B ışınlarını etkin bir şekilde engelleyerek, gözlerinize UV koruması sunmaktadır.

Çocuklar ve yetişkinler için tavsiye edilmesinin yanı sıra reçeteli veya numarasız gözlük camı kullanıcıları ile sürekli bilgisayar kullananlar ve çeşitli nedenlerle uzun süre mavi ışığa maruz kalanlar içinde son derece uygundur.

Gözlerinizi güneşin zararlı mavi ışığından koruyun;

Çoğumuz güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalma ile ilgili risklerin farkındayız. Ancak çoğu zaman güneş ışınlarının bir başka bileşeninin de Mavi ışık olarakta bilinen HEV (Yüksek Enerji Görünür) ışık olduğunu unutuyoruz. Bu yüksek enerjili mavi ışık gözler için oldukça zararlıdır. Gözlükçüler haricinde işportada satılan güneş gözlükleri, güneşten bize ulaşan güçlü mavi ışık miktarına karşı bizi koruyamaz.

Güneşin Zararlı Mavi Işığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler;

Mavi ışık ile sadece iç mekanlarda karşılaşmazsınız. Zararlı mavi ışığın çok büyük bir kısmına gün ışığı altında yani açık havada maruz kalıyoruz. Güneşten gelen ve maruz kalınan mavi ışık miktarı, yapay aydınlatma ve digital ekranlardan yayılan mavi ışıktan 1000 kat daha güçlüdür.

   Mavi ışığı kesen cam neden en ideal çözümdür?

Mavi ışık camı gözlerimize ulaşan mavi ışığı en doğru miktarda azaltarak hem görsel kaliteyi sağlarken hem de gözlerinizi zararlı mavi ışığa karşı korur. Güneş ışığına maruz kalındığında gözlerinizi korumak için gerekli miktarda mavi ışığı emer.        Mavi ışık camları güneşten gelen zararlı mavi ışığı gözlükçüler haricinde işportada satılan güneş gözlüklerine göre 50 kat daha fazla azaltır. Göz sağlığınızı ve gözünüzün kontrast hassasiyetini koruyarak keskin bir görsel performans ve renk algısı sunar.

Trackback URL: https://www.basoptik.com.tr/mavi-isik-ve-dijital-goz-yorgunlugu/trackback/