Bize Yazın

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Oval Yüz

Oval yüzlerde baskın açı olmadığı için yüzde dengelenmesi gereken bir bölüm yoktur. Çerçeve yüzün genişliği kadar olmalıdır. Yumuşak köşeleri olan ve şakağa doğru yükselen çerçeveler bu yüz tipine yakışır.

Ten rengine ve saç rengine göre farklı renklerde oval, yumuşak hatlı bir çerçeve yüzü daha şekilsel uyumlu halde gösterir.

Yuvarlak Yüz

Seçilen çerçeve modelinin yüzü daha uzun ve ince göstermesi gerekecektir. Yüzün en geniş kısmına eşit bir çerçeve seçilmesi gerekir. Köşeli bir çerçeve  yuvarlak hatları bütünleştirmiş olur. Çok dairesel olan görüntü böylelikle kırılır. Yüksek şakaklı çerçeveler daha uzun bir yüz görüntüsü vereceği için seçenekler arasında olabilir. Kaş çizgili çerçeveler yüzü daha uzun ve gözleri daha çekik gösterecektir.

Köşeli veya dikdörtgen, geniş çerçeve, kaş çizgili çerçeveler. Bayanlarda gözlük modelinin daha çekik olması feminen bir dokunuş sağlar. Beylerde köşelerin daha belirgin olması masküler bir hava verir.

Elmas Şekilli Yüz

Geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene bulunan yüz şeklidir. Burada baskın unsur şakaklar ve çenedir. Bunu hafifletmek için oval ve yuvarlak çerçeve tercih edilmelidir. Oval çerçeveler kenarları yumuşatır.  Seçilecek olan çerçeve de elmacık kemiklerinden daha geniş olmamalıdır. Kedigözü çerçevelerde seçenekler arasında olabilir.

Oval, kare, faset, kedigözü.  Bu yüz hattı baskın şakakları saklamalıdır.

Kare Yüz

Yuvarlak yüze göre çene ve alın kısmı daha köşelidir. Dengelenmesi gereken bölge köşeler olduğu için yumuşak kıvrımlı çerçeveler seçilebilir. Mümkün olduğunca hatları belirgin olup sertliği bastırmalıdır. Oval ve yumuşak çerçeve modeli kare yüz ile zıtlık oluşturarak uyumluluğu sağlayacaktır.

Oval, yuvarlak, yumuşak kıvrımlı çerçeveler, tercihen geniş hatlı olmalı.

Uzun Yüz

Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazla olan yüz şeklidir. Alçak saplı montaj yüzün daha kısa görünmesini sağlayacaktır. Dekoratif ve renkli saplar yüzü daha geniş gösterir. Eşit görüntünün olduğu baskın hatların köşesi bellidir. Buradaki bu baskınlığı yüzdeki alt çene kısımlarına doğru yumuşatılmalıdır. Baylarda bu köşelerin yumuşatılması bakış sertliğini azaltır.

Yukarıdan aşağı daha derin olan, yuvarlak ve damla modeller tercih edilmelidir.

Üçgen Yüz

Göz bölgesi vurgulanarak alt kısımdaki keskin hattı azaltmak gerekir. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler bunun için uygun olacaktır. Alt çerçevesi olmayan (nilör) modeller de denenebilir.  Yüzün uzunluğunu daha iyi azaltmak için düz hatlı, alt kısmı ise yumuşak hatlı olmalıdır.

Üst hatları düz, alt halkası olmayan çerçeve, şakağa doğru sivrilen çerçeveler ve yumuşak yuvarlak hatlar daha etkindir.