07 Kas, 2019

Progresif(multifocal yada yakın uzak birarada) Cam nedir?Nasıl alınmalıdır?

MULTIFOCAL  Gözlük almak Risk midir? Bu soruya cevabımız HAYIR’dır.

Kullanıcı aşağıdaki açıklamalarımızın ışığında bir Multifocal cam alırsa risk yoktur.

Multifocal, Progresif, varilux vs. isimde satılan çok odaklı camların alımında şu esaslar önemlidir.

1-Refraksiyon muayenesinin istenilen şekilde olması. Bundan kastımız bir hasta Uzman Göz hekimine başvurduğunda hekim ile doğru iletişim kurmalıdır. Hastanın uzak muayenesinden sonra yakın mesafe belirlenmesinde yoğun olarak yakın kullanım mesafesini doğru ifade etmesi gerekir. Bu şu demektir. Bir hekim 40cm yakın için değerlendirme yapar. Kullanıcı bilgisayar kullanıyorsa bu mesafeyi ifade etmelidir. Yada farklı bir hobisi, iş alanı olabilir. Bir maket meraklısı yada bir terzi aynı mesafede yakın kullanamaz. Bu taleplerini hekime izah etmelidir. Hekim de bu mesafeye göre yakın görüşünü reçete etmelidir. Göz muayenesi bu doğru talepler ile belirlenince konforlu bir görüşün ilk basamağı oluşur.

2-Kullanıcı reçetesindeki değerler uygun bir çerçeve seçimi ile başlar. Gözlük çerçevesinin yüze temas noktaları bunların ilk önemli aşamasıdır. Burun ölçümünün tam olmaması ileriki aşamada gözlüğün yüzde durmasında rahatsızlık ve kaymaya sebep olur. Ayrıca kullanıcının mutsuzluğunu getirir. Kullanıcılar güncel moda tercihi içinde gözlüğün hafiflik, sağlamlık ve deforme olmamasına dikkat etmelidir. Bu konuda sizlere bilgi danışmanlığı yapmaktan mutlu oluruz.

3-Multifocal kullanıcısının reçeteye doğru yansıtılmış mesafe ve uzak bilgilerinin ardından. Kullanıcının yüzündeki temas noktalarına uygun çerçeve seçilmesi sonrası. Cam’ın üretim aşaması için ölçümlemelerin sağlıklı biçimde alınmasıdır. Bu ölçüler genelde makine ile alınır. Bu ölçü sırasında hastanın duruş pozisyonu itibariyle belirgin bir sapma varmı. Bu handikapı aşmak açısından ikinci kontrol fiziki olarak optisyen tarafından ve Çapraz kontrol ile belirlenmelidir. Peki bu ölçüler nedir ?

Hasta seçilen gözlüğü kullanacağı pozisyonda yüzüne yerleştirir. Önce elektronik ortamda çekilen resmi ile bakış noktası Sağ ve Sol odaklar ileTotal odak belirlenir. Ardından yakın kullanım alanları belirlenir. Bu sırada bilgisayarda bulunan program ile çerçevenin kullanım alanı belirlenir. Ardından hastanın yakın bakış odakları Sağ Sol ve Total Odak tespiti yapılır. Bu elektronik aşamaların ardından fiziki olarak optisyen hastadan çapraz kontrol için çerçevenin yüzdeki sarmal açısını belirler. Çerçevenin verteks mesafesi ardından Pantoskopik açısı alınır ve  son aşamada Uzak/Yakın Sağ ve Sol odak ile Total odak alınır. Bu alınan ölçüler üretim aşamasında kişiye özel üretilecek olan Multifocal camda bir bir kontrol edilerek yüksek digital teknolojisi uygulanır. Hassas olması gereken üretimde tamamen kişiye özel bir çift cam tedarik edilir. Bu uygulamada üretilen camın teknolojisi önemlidir. Göze göre Nazal üst, alt ve Temporal alan 5.000 bakış açısı 140.000 noktada dizaynı yüksek çözünürlüklü yakın alanı kullanışlı net çözünürlülüğü yüksek orta alan ve net konforlu bir uzak bakışı olan dizayn uygulanır. ÖZELLİKLE UYGULANACAK Teknoloji son ve kusursuz olanıdır.

4- Bu şartlar altında kişiye özel üretim Multifocal camlarımızı seçilen çerçeveye son teknoloji cam kesme makineleri ile montajının yapılmasıdır. Bu dördüncü aşamadan sonra net ve yüksek çözünürlülüğü olan uzak, orta ve yakın her mesafede net görüşlü bir gözlük sahibi olursunuz. Biz size yüzde yüz memnuniyet sunuyoruz. Bu şartlarda iyi bir refraksiyon, doğru ölçümlü kişiye özel üretim camlar, ölçümlere sadık bir montaj ile Multifocal kullanım riski yoktur.   

Trackback URL: https://www.basoptik.com.tr/progresifmultifocal-yada-yakin-uzak-birarada-cam-nedirnasil-alinmalidir/trackback/